Jako sztandarowy projekt Festiwalu Kultury Żydowskiej, koncert Szalom na Szerokiej ma chyba najlepszą dokumentację spośród wszystkich wydarzeń festiwalowych. Kiedy nikomu nie śniło się jeszcze o streamingu na żywo – Szalom było transmitowane na żywo przez TVP2, a później przez TVP Kultura. Każdy koncert – niemalże od pierwszego – ma dobrą dokumentację fotograficzną, a to, co możemy – udostępniamy Wam od dawna w sieci i też na naszej stronie.
Jedyną rzeczą, jakiej nam bardzo brakuje to Wasze relacje z Szalom na Szerokiej. Jeżeli więc macie jakiekolwiek prywatne zdjęcia, czy też filmy – prześlijcie je do nas, abyśmy mogli stworzyć jeszcze pełniejsze archiwum tego unikatowego na skalę światową koncertu.
Póki co – zerknijcie na to, co mamy dla Was!
29 koncertów Szalom na Szerokiej (do 2019 roku) to łącznie około 203 godziny muzyki, jakieś 261 koncertów. Trudno jest spośród nich wybrać jeden, czy nawet 10 najważniejszych. Nie o tworzenie rankingów jednak chodzi, ale o to, że każdy z tych koncertów dla każdego z Was był najważniejszy. Każdy z Was słuchał go w najważniejszym dla siebie czasie i choć dla innych może nie mieć większej wartości – dla Ciebie był najważniejszy.
Dlatego stworzyliśmy jedną wielką playlistę koncertów Szalom na Szerokiej – wciąż będziemy ją rozbudowywali – ale na pewno już teraz znajdziecie tam ten jeden koncert, piosenkę, najważniejszą dla Was.
Kol Ha’Olam Kulo to tytuł pieśni do słów rabina Nachmana z Bracławia. Życie jest wąską ścieżką i najważniejszym jest się nie bać – to jest kwintesencja tego utworu, który również wybrzmiał podczas Szalom na Szerokiej.
Z jednej strony – Nachman z Bracławia to niejako cichy patron FKŻ. Wiele wydarzeń, pomysłów, tematów odwołuje się właśnie do jego filozofii życia. Z drugiej strony – piosenkę tę wykonali na scenie na Szerokiej wspólnie kantor Benzion Miller oraz założyciel FKŻ – Janusz Makuch.
Ten moment jest kwintesencją tego, czym jest Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie.
Jeżeli jednak zapytalibyście nas, który koncert podczas Szalom na Szerokiej był szczególnie znaczący dla historii FKŻ, to musimy wskazać ten właśnie – Balkan Beat Box podczas 19. Festiwalu Kultury Żydowskiej w 2009 roku.
Dlaczego? Po pierwsze był to pierwszy koncert, który zakontraktowaliśmy specjalnie na Szeroką. Inni artyści najczęściej dotychczas występowali w synagodze Tempel, a później na Szerokiej. BBB jako pierwsi stał się gościem specjalnym Szalom, rozpoczynając w ten sposób naszą nową tradycję.
Po drugie – była to pierwsza festiwalowa 'wycieczka’ nie w kierunku tradycyjnej, ale jak najbardziej nowoczesnej kultury żydowskiej w Izraelu. Pokazaliśmy Wam, że kultur żydowska może mieć również takie oblicze, a nie tylko krążyć wokół muzyki klezmerskiej, nigunów, piosenek jidysz, jazzu i muzyki kantoralnej. I że nie musi mieć na sobie nie tylko jarmułki, czy kapelusza, ale też … koszuli!
Skoro mamy tyle filmów z Szerokiej, to – jak możecie sobie wyobrazić – zdjęć mamy jeszcze więcej! Część z nich, z wielu edycji, zebraliśmy w jednym albumie. Zobaczcie je, może odnajdziecie siebie, ten jedyny, unikalny i niepowtarzalny moment w Waszym życiu. A jeżeli nie – to prześlijcie nam swoje zdjęcie z Szalom na Szerokiej, abyśmy zobaczyli to, co dla Was najważniejsze.
Poniżej znajdziecie ogromny album zdjęć z koncertu na naszym profilu na Flickr – ich autorami są: Bogdan Krężel, Edyta Dufaj, Michał Ramus, Paweł Mazur, Bartosz Dittmar, Grzegorz Kozakiewicz.