Songs of Love and Loss (Pieśni o miłości i utracie) to utwór izraelskiego kompozytora Emmanuela Witzthuma na smyczki i elektronikę, który jest zapisem emocji towarzyszących rozstaniu i procesowi radzenia sobie z utratą najbliższej osoby, który doprowadza do … ponownego odbudowania relacji.
Seria dwóch koncertów na żywo: w Berlinie i w Krakowie powstała na zamówienie Festiwalu Kultury Żydowskiej dzięki dofinansowaniu Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej.
Cztery pory roku reprezentują tutaj rozstanie, smutek samotności, ponowne rozbudzanie uczucia i w końcu ponowne połączenie zabarwione smutkiem. Tytuł każdego z utworów ma formę haiku – jest samoistną całością, ale wszystkie tytuły razem tworzą wiersz.
Oczy zamknięte, liście
wirują na wietrze pod
jesiennym niebem
Deszcz cicho pada
zimowa samotność
nocą, wciąż
Nieśmiały kwiat
oddech chmury, błękitne czyste niebo
wiatr coraz cieplejszy
Pod drzewem
oczy patrzą na zachód słońca
latem
Zderzenie muzyki granej na żywo przez specjalnie stworzony dla projektu polsko – niemiecki oktet smyczkowy, elektronicznych sampli kompozytora i tworzonych na żywo przez Thomasa Könera wizualizacji, daje niepowtarzalny efekt: pozwala nie tylko zagłębić się w emocje kompozytora, odczuć je na wielu płaszczyznach, zderzyć z własnymi emocjami, ale też pokazuje nowoczesne, synkretyczne podejście do sztuki, łączącej nie tylko gatunki muzyczne, ale też oddziałującej na różne zmysły.
Nieprzypadkowe jest też połączenie trzech narodowości: Polaków, Niemców i Izraelczyków, pracujących nad tym projektem. Opowieść o utracie, następującym po niej bólu i w końcu pojednaniu – to symboliczne zakreślenie drogi, jaką te trzy narody wspólnie przeszły (lub też którą wciąż przechodzą) jako skutek wydarzeń historycznych.
Kompozytor, elektronika:
Emmanuel Witzthum (IL)
Wizualizacje:
Tomas Köner (DE)
Kwartet Kameralistów
Sinfonietty Cracovii (PL):
Maciej Lulek (skrzypce)
Aleksandra Honcel-Banek (skrzypce)
Ewa Szczepańska-Chwast (altówka)
Marcin Mączyński (wiolonczela)
Kwartet Muzyków
Niemieckiej Orkiestry Symfonicznej z Berlina (DE):
Kamila Glass (skrzypce)
Elena Rindler (skrzypce)
Kim Roloff (altówka)
Leslie Riva-Ruppert (wiolonczela)
Koncert w Berlinie
Silent Green Kulturquartier, 30 maja 2019 roku
Koncert w Krakowie
29. Festiwal Kultury Żydowskiej, klub Hevre, 24 czerwca 2019 roku
Produkcja koncertów
Berlin: ListenBerlin – Daniel Bender
Krakow: Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej – Judith Paletta, Paweł Kowalewski
zdjęcia: Mateusz Miszczyński (Berlin), Michał Ramus (Kraków)