… [rzeka] ma przedziwne właściwości. Kiedy płynie, toczy wartko obfite wody, później przez sześć dni wcale źródła jej nie zasilają i widać tylko zupełnie suche łożysko. Lecz siódmego dnia płynie tak samo jak poprzednio, jakby nie było żadnej zmiany i, jak zauważono, powtarza się to ściśle według tego porządku. Dlatego też nazywano ją Rzeką Sabbatową, które to miano nadano jej od siódmego dnia, który u Żydów jest dniem świętym.
Józef Flawiusz, Wojny żydowskie
realizacja filmu: Mateusz Miszczyński i Jakub Słabek
Festiwal Kultury Żydowskiej zaprosił kolektyw artystów z Jerozolimy – HaMiffal (hebr. fabryka) – do stworzenia projektu zainspirowanego Kazimierzem, w którym twórczo zinterpretują historię, kulturowe dziedzictwo i teraźniejszość żydowskiej dzielnicy Krakowa. Na granicy między Kazimierzem a Starym Miastem izraelscy artyści przekształcili mieszkanie w zabytkowej kamienicy przy ul. św. Sebastiana 32, należącej do rodziny Bosaków, w ogromną instalację, tworząc tymczasowe festiwalowe centrum kultury.
W ten sposób powstał Sambation – projekt, który przywołuje inną rzeczywistość, budzi wspomnienia i zalewaj przestrzeń mieszkania wieloma warstwami lokalnej historii. Interwencje artystyczne, rzeźba, malarstwo i video art oraz różnorodny program warsztatów, performensów i akcji artystycznych z udziałem publiczności wypełniły przestrzeń Sambationu podczas 28. FKŻ. Działania te eksplorowały doświadczenie radzenia sobie z nieobecnością i milczącymi mitami. Stały się impulsem dla twórczego procesu, budzącego się z wypartej podświadomości.
fot. Bartosz Dittmar
HaMiffal to kolektyw artystów różnych mediów i gatunków sztuki, którzy połączyli siły, aby stworzyć artystyczny projekt w historycznym budynku położonym w sercu Jerozolimy. Należący niegdyś do zamożnej arabskiej rodziny dom, który przez lata stał opuszczony, zyskał dzięki nim nowe życie – odsłonięto malowidła ścienne, zbadano i udokumentowano jego historię. Obecnie artyści samodzielnie zarządzają tym miejscem, prowadząc w nim galerię sztuki, scenę dla wydarzeń kulturalnych, B&B dla artystów, kawiarnię oraz przestrzeń warsztatową. HaMiffal funkcjonuje od 2 lat, jako element działań grupy Empty House (Bayit Rek), założonej w 2011 r., której celem jest przekształcanie opuszczonych budynków w tymczasowe „świątynie kultury”.
Kamienica przy ul. św. Sebastiana 32 została kupiona przez Bosaków w 1910 r. Cała liczna rodzina mieszkała tam do czasu przeniesienia do getta w 1941 r. Józef Bosak, który jako jeden z nielicznych członków rodziny przeżył wojnę, wyemigrował do Izraela w 1949 roku. Już po raz drugi gościliśmy w mieszkaniu Bosaków – w 2015 roku, podczas 25. FKŻ odbyła się tam wystawa Widok na kwartał. Pokazaliśmy wtedy fotografie Kazimierza wykonane przez krakowianina Eugeniusza Wilczyka w latach 50-tych oraz Austriaczkę Suzanne Guzei-Tachner w latach 80-tych ubiegłego wieku. W 2014 roku kolektyw Broken Fingaz stworzył na zlecenie FKŻ mural na innej kamienicy rodziny Bosaków, przy placu Bawół na krakowskim Kazimierzu, tuż obok Synagogi Starej.
Artyści: Ann Deych, Anat Bosak, Deborah Fischer, Gilli Levi, Itamar Hammerman, Kobi Vogman, Meydad Eliyahu, Michal Chevion, Michal Harada, Michael Cohen, Noa Arad Yairi, Neta Meisels, Shmulik Twig, Shavit Yaron, Tal Ben Hamo, Tal Harada, Yuval Yairi, dyrektor artystyczny: Meydad Eliyahu
Realizacja projektu z ramienia FKŻ: Judith Paletta, Paweł Kowalewski
Zmarł wieloletni Przewodniczący krakowskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej
Zobaczcie, jaki był 33. FKŻ w roku 2024