Podcasty to najnowszy rozdział w działalności FKŻ! Od 2020 roku jesteśmy z Wami również w formie słuchowisk – abyście mogli słuchać naszych historii gdziekolwiek będziecie! Prezentujemy Wam nie tylko nagrania festiwalowych wykładów, ale też audycje specjalnie tworzone dla Was oraz prawdziwe skarby z archiwów festiwalowych. Podcasty tworzą też nasi wolontariusze – The Machers, są też one częścią naszego całorocznego programu „Cheder na Kazimierzu”, realizowanego w naszej klubokawiarni.
Wszystkie je znajdziecie na naszym profilu na Spotify, jak również zarchiwizowane na naszej stronie – poniżej.
Miłego słuchania!
Wykłady, debaty, dyskusje, ale też audycje radiowe i słuchowiska są stałą i ważną częścią każdej edycji FKŻ. Wybraliśmy dla Was kilkanaście wykładów z kilku ostatnich edycji festiwalu, abyście zobaczyli, jak szerokie jest spectrum naszych zainteresowań, jak różnorodne, aktualne i … trudne tematy poruszamy.
Biblioteka wykładów będzie się ciągle wzbogacała o nowe wykłady z kolejnych edycji FKŻ, ale też o te z poprzednich lat – warto więc śledzić nasz profil na Spotify!
W ciągu całego roku w Chederze – naszym festiwalowym klubie – organizujemy program edukacyjny i kulturalny, na który składają się wykłady, spotkanie literackie, warsztaty, ale też różnorakie koncerty, z Waszą ulubioną serią „Klasyka w południe” na czele. Od niedawna częścią programu są też podcasty – takie, które są zapisami realizowanych w Chederze wydarzeń, ale też te tworzone od razu jako słuchowiska.
Wolontariusze nie tylko pomagają nam w przygotowaniu i realizacji FKŻ, ale też realizują swoje własne pomysły i projekty w ramach festiwalu, ale też w ciągu całego roku w Chederze. Ich częścią są podcasty, które mówią zarówno o życiu wolontariuszy, jak też o sprawach, które ich interesują.
Dawno, dawno temu – jeszcze w XX wieku – z inicjatywy i za namową redaktor Joanny Szwedowskiej z II Programu Polskiego Radia, Janusz Makuch zaczął realizować cykl audycji zatytułowanych 'Klezmerzy i inni’, które emitowane były na antenie Radia Kraków. Zapraszamy Was do odsłuchania tych audycji, wzbogaconych o współczesne komentarze i playlisty stworzone przez naszych przyjaciół z całego świata.
W latach 2016 – 2018 poprosiliśmy cenionych pisarzy i twórców o napisanie opowiadań o Kazimierzu. Pięć z nich – dzięki współpracy z Radiem Kraków – zostało również zamienionych w słuchowiska. Czytane przez Annę Dymną, Beatę Schimscheiner i Tomasza Schimscheinera były emitowane na antenie Radia Kraków w cyklu „Z radiowej biblioteki”.