Namiot FKŻ powstał specjalnie na 29. Festiwal Kultury Żydowskiej, który dedykowany był Ziemi. Stanął w samym sercu Kazimierza: na skrzyżowaniu ulicy Józefa z ulicą Wąską, tuż obok synagogi Wysokiej i festiwalowego Chederu.
W tym roku rozpinamy namiot nad ziemią Kazimierza. Będzie to nasz wspólny, festiwalowy Namiot Spotkań – centrum wydarzeń, wykładów, warsztatów, koncertów, spotkań.
Dlaczego namiot? Zainspirowała nas historia namiotów „biblijnych”, począwszy od tego, jaki rozpiął Mojżesz na pustyni, kiedy rozmawiał twarzą w twarz z Bogiem.
Namiot, od początku historii człowieka, był nieodłącznie związany z jego bytowaniem. Kiedy pod wodzą Mojżesza Żydzi, formujący się przyszły naród izraelski wyruszyli przez pustynię do swojej Ziemi Obiecanej, przez czterdzieści lat mieszkali w namiotach. Po dziś dzień, by pamięć o tym nie przeminęła, obchodząc jedno z trzech pielgrzymich świąt, święto Sukkot, Żydzi modlą się i spożywają posiłki w tzw. „kuczkach”, które są niczym innym, jak formą tamtejszych namiotów.
Każdego dnia siedmiodniowego święta Sukkot, namiot odwiedzają specjalni goście – uszpizin. Są to postacie biblijne, cadikim, sprawiedliwi, Siedmiu Wiernych Pasterzy; Abraham, Izaak, Jakub, Józef, Mojżesz, Aaron i Dawid. (…)
Rozpinamy nasz Namiot Spotkań, bo chcemy gościć w nim Was wszystkich, niezależnie skąd jesteście, jaka prowadzi Was wiara, jaki jest Wasz język rodzinny.
Rozpinamy nasz Namiot Spotkań na kazimierskiej ziemi zasmuceni faktem, że Kazimierz stał się w przeważającej mierze miejscem turystycznych igrzysk. Niby nic złego, lecz nie godzimy się na to, by traktować go jak ZOO, miejsce piwnej rozrywki, meleksowe safari. (…)
Rozpinamy Namiot Spotkań nad tym skrawkiem ziemi, która na trwałe wydała owoce żydowskiej religii, kultury i nauki.
Namiot Spotkań jest w równej mierze symbolem życia, co jego przemijania. Wracamy do źródeł, do prapoczątków – polscy koczownicy na żydowskiej ziemi. Otwieramy nasz Namiot dla wszystkich, którzy będąc owocem Ziemi, są zarazem częścią naszego wspólnego, polsko – żydowskiego wszechświata.
Janusz Makuch
założyciel i dyrektor FKŻ
B’ruhim Haba’im! – Błogosławiony bądź, który przychodzisz.
fot. Bartosz Dittmar, Edyta Dufaj, Pan Borsuk
W Namiocie odbyła się zdecydowana większość wydarzeń 29. FKŻ: wykłady, warsztaty, działania artystyczne, imprezy DJ-skie, koncerty, słuchowiska, wydarzenia Programu Literackiego i Pracowni Seniora. Tam także działał Cheder – festiwalowa kawiarnia.
Dzięki obecności Namiotu w przestrzeni Kazimierza, festiwal stał się dużo bardziej widoczny, w mocniejszy sposób zaakcentował żydowską tożsamość Kazimierza, wyszedł na przeciw swoim odbiorcom.
W opinii wielu gości i obserwatorów festiwalu, nie było dotychczas ani na Kazimierzu, ani w Krakowie wydarzenia, które byłoby tak inkluzywne i które w tak harmonijny sposób wpisywałoby się nie tylko w architekturę, ale też w klimat i tożsamość miejsca. I jednocześnie było faktycznie żywym, tętniącym życiem sercem i centrum Festiwalu Kultury Żydowskiej.
Namiot FKŻ
koncepcja i program: Judith Paletta i Paweł Kowalewski, Festiwal Kultury Żydowskiej
projekt wnętrza, mebli: Marta Staszków, Dorota Wiśniewska
wypożyczenie namiotu: firma UKOO Poland
oświetlenie i nagłośnienie: FS Audio Maciej Fryc
wypożyczenie mebli: BoConcept