Dwa murale powstały podczas 23. oraz 24. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej. W obu przypadkach ich twórcami są izraelscy artyści, którzy stworzyli projekty specjalnie na nasze zamówienie, nawiązujące do żydowskiej tożsamości Kazimierza.
Projekt muralu Judah nawiązuje do nowego logo festiwalu: Lwa Judy, zaprojektowanego również w 2013 roku przez Studio Otwarte. O swojej inspiracji tak mówi Pil Peled:
Dziecko to mały, przerażony naród. W połączeniu z lwem – symbolem siły – przypomina wieczną walkę Żydów. Mural odkrywa również dziecko w każdym z nas. Uświadamia potrzebę walki z własnymi lękami. Juda symbolizuje siłę i prawość. Juda dała imię wszystkim Żydom.
Do tworzenia murala artysta zaprosił również wolontariuszy, gości festiwalu, a także przypadkowych przechodniów – w ten sposób powstał mural, który wkrótce po tym stał się jednym z ważnych znaków Kazimierza: dał nawet nazwę skwerowi, przy którym powstał, a który jest najpopularniejszym miejscem z food trackami na Kazimierzu.
Broken Fingaz wykształcili swój charakterystyczny styl: ich murale to skłądanka bardzo wielu elementów, które razem tworzą pewną historię. Zazwyczaj są one wielobarwne, ale ten w Krakowie jest ich pierwszą pracą czarno-białą. Zdecydowali się na taki krok dlatego, że bezpośrednią inspiracją była twórczość Maurycego Liliena, urodzonego w Drohobyczu absolwenta krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, autora wielu grafik i fotografii, które stały się ikonami stylu art nouveau (Lilien jest m.in. autorem najsłynniejszego portretu Teodora Herzla).
Mural jest poświęcony pamięci rodziny Bosaków – właścicieli kamienicy, na której powstał. Bosakowie mieszkali w niej od XVII wieku, jednakże po wojnie wyjechali do Izraela, gdzie mieszkają do dzisiaj.
Radosnego święta Pesach!