Żydowska tożsamość Kazimierza jest mało widoczna w jego przestrzeni. Dlatego postanowiliśmy stworzyć murale, które przypominałyby o żydowskim dziedzictwie naszej dzielnicy.

Dwa murale powstały podczas 23. oraz 24. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej. W obu przypadkach ich twórcami są izraelscy artyści, którzy stworzyli projekty specjalnie na nasze zamówienie, nawiązujące do żydowskiej tożsamości Kazimierza.

Pil Peled, Judah (ul. Wawrzyńca 14)

Projekt muralu Judah nawiązuje do nowego logo festiwalu: Lwa Judy, zaprojektowanego również w 2013 roku przez Studio Otwarte. O swojej inspiracji tak mówi Pil Peled:

Dziecko to mały, przerażony naród. W połączeniu z lwem – symbolem siły – przypomina wieczną walkę Żydów. Mural odkrywa również dziecko w każdym z nas. Uświadamia potrzebę walki z własnymi lękami. Juda symbolizuje siłę i prawość. Juda dała imię wszystkim Żydom.

Do tworzenia murala artysta zaprosił również wolontariuszy, gości festiwalu, a także przypadkowych przechodniów – w ten sposób powstał mural, który wkrótce po tym stał się jednym z ważnych znaków Kazimierza: dał nawet nazwę skwerowi, przy którym powstał, a który jest najpopularniejszym miejscem z food trackami na Kazimierzu.

Broken Fingaz (pl. Bawół)

Broken Fingaz wykształcili swój charakterystyczny styl: ich murale to skłądanka bardzo wielu elementów, które razem tworzą pewną historię. Zazwyczaj są one wielobarwne, ale ten w Krakowie jest ich pierwszą pracą czarno-białą. Zdecydowali się na taki krok dlatego, że bezpośrednią inspiracją była twórczość Maurycego Liliena, urodzonego w Drohobyczu absolwenta krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, autora wielu grafik i fotografii, które stały się ikonami stylu art nouveau (Lilien jest m.in. autorem najsłynniejszego portretu Teodora Herzla).

Mural jest poświęcony pamięci rodziny Bosaków – właścicieli kamienicy, na której powstał. Bosakowie mieszkali w niej od XVII wieku, jednakże po wojnie wyjechali do Izraela, gdzie mieszkają do dzisiaj.

Dzięki tym dwóm muralom, żydowska tożsamość Kazimierza wybija się ponad jego coraz bardziej skomercjonalizowany krajobraz.

Aktualności

Zobacz wszystkie

Nadchodzące wydarzenia

Zobacz wszystkie
Zapisz się do newslettera



    Wybierz język newslettera

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*Wypełnienie tego pola oznacza, że zapisałaś/zapisałeś się na listę odbiorców naszego newsletteru. W ten sposób zgadzasz się na to, byśmy przechowywali Twoje imię i nazwisko oraz adres email. Dzięki temu będziemy mogli informować Cię o tym, co robimy. Przechowujemy je w naszej bazie w bezpieczny sposób, a Ty w każdej chwili możesz zdecydować o zmianie lub usunięciu tych danych.* <!--br--> Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób opiekujemy się Twoimi danymi osobowymi, możesz też kliknąć w ten <a href='https://sway.office.com/sEZ23eFSuszPSWO7' target='_blank'>LINK</a>.

    loader