W ramach programu Europejskiego Korpusu Solidarności młodzi Europejczycy między 18. a 30. rokiem życia mogą zbierać doświadczenie zawodowe uczestnicząc w projektach wolontariatu zarówno w Europie, jak i w krajach partnerskich.
Pozwalają one być wolontariuszem w innym kraju przez okres od dwóch miesięcy do roku. Chociaż wolontariusze z zasady nie otrzymują zapłaty za swoja pracę, to w ramach programu EKS otrzymują pokrycie kosztów podróży, zakwaterowania, posiłków i ubezpieczenia zdrowotnego, a także kieszonkowe.
Nasze Stowarzyszenie po raz pierwszy gościło zagranicznych wolontariuszy w 2017 roku – w ramach projektu EVS. Wówczas we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju i Integracji Młodzieży STRIM gościliśmy 7 wolontariuszy pochodzących z Włoch, Hiszpanii i Ukrainy. W roku 2020, podczas 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej, wspólnie z Fundacją Edukacyjną Nausika gościliśmy przez miesiąc w Krakowie 40 wolontariuszy pochodzących z 15 krajów świata.
Te dwa projekty dały nam jeszcze większą motywację do zwiększenia naszego zaangażowania w projekty europejskie i upewniły nas w przekonaniu, że obraliśmy dobrą drogę rozwoju. Dziś śmiało możemy powiedzieć, że wolontariat europejski na stałe wpisał się w zakres naszych działań.
Dzięki otrzymaniu Znaku Jakości Organizacji Wiodącej Europejskiego Korpusu Solidarności, do 2027 roku planujemy jeszcze wiele nowych przedsięwzięć!
Jesteśmy teraz bowiem nie tylko organizacją goszczącą wolontariuszy, ale też możemy wysyłać wolontariuszy do innych krajów. Możemy też budować partnerstwa strategiczne z innymi organizacjami w ramach programu Erasmus+
Zobaczcie, jak to wygląda w praktyce.
Bardzo się cieszymy, ze chcesz dołączyć do naszej macherskiej społeczności. Przed Tobą cały wachlarz możliwości! Rokrocznie zapraszamy do udziału w Festiwalu grupę 30-40 wolontariuszy z Europy i wielu krajów świata w ramach wolontariatu grupowego. Na przełomie czerwca i lipca przyjeżdżają oni do Krakowa na cały miesiąc, by tu wspólnie z nami tworzyć kolejną edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej. Rekrutację wolontariuszy rozpoczynamy zazwyczaj w lutym każdego roku. Na naszej stronie możesz przeczytać więcej o tym, jak można się zgłosić w tym roku.
Wyjazd na wolontariat w ramach EKS to na pewno niezapomniana przygoda, możliwość osobistego rozwoju, ważne doświadczenie liczące się na rynku pracy, ale także szansa na zrobienie czegoś ważnego. Jeśli jesteś gotowy na wyjazd za granicę trwający od 2 do 12 miesięcy zgłoś się do nas! Jako organizacja wysyłająca przygotowujemy wolontariuszy do wyjazdu, zajmujemy się formalnościami, udzielamy porad i wspieramy. Aby nawiązać z nami współpracę, musisz zarejestrować się w bazie EKS . Tam też znajdziesz odpowiedni dla Ciebie projekt, a my przygotujemy Cię na Twoją przygodę życia!
W ramach Eramus + będziemy tworzyli partnerstwa strategiczne – w tym również z organizacjami bez certyfikatów EKS. Ponad 20-letnie doświadczeniu pracy z wolontariuszami, kompetencje koordynatorów wolontariatu oraz zrealizowane projekty wolontariackie upewniają nas w przekonaniu, że jest to dobry czas, by na poziomie europejskim móc tworzyć nowe projekty wymiany dobrych praktyk. Interesujące nas obszary to: dziedzictwo kulturowe, różnorodność kulturowa, proces włączenia wolontariuszy z mniejszymi szansami, zdrowie psychiczne i well-being, ale otwarci jesteśmy też na inne propozycje.
Skontaktuj się z Edytą – koordynatorką projektu wolontariackiego FKŻ – The Machers: edyta.gawlak@archive.jewishfestival.pl
zdjęcia: Karolina Moskała