Macher to w jidysz „ważny gościu”, ten, który nie tylko „robi”, ale wręcz aż kipi aktywnością. To postać dynamiczna – nie tylko ma wspaniałe pomysły, lecz dąży do ich realizacji. W jidysz „a macher” odnosi się do osoby ważnej, mającej wpływ na otoczenie – prawdziwego influencera.
Macher to też wolontariusz Festiwalu Kultury Żydowskiej, który latem pomaga nam tworzyć festiwal, a w ciągu roku wspiera nasz Cheder. Wszyscy macherzy są także zaproszeni do rozwijania własnych projektów, by uczyć się, zdobywać doświadczenie i zawierać nowe znajomości.
W ostatnich latach program wolontariacki jest organizowany ze wsparciem Europejskiego KOrpusu Solidarności.
Dzięki temu wśród Macherów są nie tylko Polacy, ale też wolontariusze z Niemiec, Włoch, Izraela, Węgier, Ukrainy, Azerbejdżanu, Pakistanu, Indii, Białorusi, Kongo, Peru, Hiszpanii, Francji, Niderlandów, Jordanii, Chin, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Turcji, Afganistanu, czy Portugalii.
Przyjeżdżają oni nie tylko na czas samego festiwalu, ale na niemalże cały miesiąc, podczas którego poznawali siebie, kulturę żydowską, Kraków i Kazimierz, pomagali w przygotowaniach do FKŻ – to wszystko w ramach projektu wspieranego przez Europejski Korpus Solidarności.
Na cały miesiąc Kraków stał się ich drugim domem, a inni wolontariusze i koordynatorzy – najbliższymi osobami. Był to czas doświadczania tego, co tak naprawdę daje wielokulturowość i jak pięknie możemy się różnić, tworząc w ten sposób spójną i dobrze funkcjonującą społeczność.
Na kolejnych stronach możecie przeczytać, co festiwal zmienił w ich życiu i czym był dla nich. A poniżej przeczytacie kilka ogólnych informacji o The Machers – najlepszych wolontariuszach na świecie!