Kwartał to mikrokosmos – odzwierciedlenie świata i przeniesienie go do mniejszej, ograniczonej przestrzeni. W kwartale żyjemy, uczymy się, bawimy i odpoczywamy. Kwartał musi mieć w sobie wszystko, by chciało się w nim być.

Na tyłach Starej Synagogi od wieków znajdował się pusty, zielony teren. Tam dzieciaki przed wojną grały w piłkę, zośkę, berka, tam spędzały wolny czas. Tamtędy przechodzili spieszący do synagogi religijni Żydzi, biegły z zakupami panie ze zasymilowanych domów żydowskich. Do czasu 25. FKŻ  teren ten pokornie czekał na ożywienie. 

Na czas trwania festiwalu stał się Kwartałem FKŻ – centrum świata, gdzie wszyscy mieszkańcy Kazimierza i uczestnicy festiwalu mogli kreatywnie spędzać czas. Muzeum Stara Synagoga to najlepsze sąsiedztwo, a mur bożnicy to doskonałe oparcie.

czytaj więcej

realizacja klipu: Haim Yafim Barbalat, music: Garden City Movement

Podczas festiwalu Kwartał FKŻ tętnił życiem - zarówno jako plac zabaw, jak też jako przestrzeń na festiwalowe wydarzenia. Trzy pawilony zajęły: Cztelnia FKŻ, Cheder Cafe oraz Gelada Studio. Codziennie od rana do wieczora można było wziąć udział w wielu wydarzeniach, albo po prostu przyjść posiedzieć, pogadać, napić się kawy, pograć w ping-ponga, matkota, zośkę.

Gelada (IL)
Gelada to niezwykły punkt na mapie Tel Awiwu. W odkrytej na nowo dzielnicy Noga, tuż obok portu w Jaffie, działa niewielkie studio, będące galerią designu, sklepem z autorskimi T-shirtami, pracownią graficzną i miejscem spotkań kreatywnych Izraelczyków. Młodzi artyści z Gelady, tworzą własne projekty T-shirtów, sitodrukowych plakatów, wymyślonych jako suweniry z różnych miejsc na świecie. Studio Gelada przenieśliśmy na Kazimierz, do Kwartału FKŻ wraz z ich projektem artystycznym Gola Tours (Diaspora Revisited), stworzonym specjalnie na 25. FKŻ.
Gola Tours to podróż po różnych kwartałach żydowskich, wyrażona za pomocą grafik, zrealizowanych na koszulkach, torbach i plecakach. Codziennie, oprócz galerii, działała festiwalowa pracownia sitodruku, w której razem z tel-awiwskim studiem sitodruku HaMelacha można było wykonać samodzielnie autorskie nadruki.

Czytelnia FKŻ
Czytelnia pod gołym niebem! W Kwartale FKŻ można było po prostu czytać fajne książki, siedząc wygodnie na trawie lub na leżaku, popijając kawę lub lemoniadę, mając do wyboru kilkaset książek i czasopism. Księgozbiór zbudowaliśmy w taki sposób, by uczyć i opowiadać o wielokulturowości, wspólnej historii polsko-żydowskiej, lokalności oraz wspólnotowości. Były tam książki naukowe, albumy, czasopisma, reportaże i starannie wyselekcjonowaną literaturę piękną. W specjalnie przygotowanej czytelni dzieci buszowały, odkrywając świat poprzez literaturę dziecięcą. Przez cały czas działania Kwartału odbywały się wydarzenia literackie – spotkania autorskie, warsztaty i prezentacje.

Cheder
Cheder Café to na co dzień kawiarnia na rogu ulic Józefa i Jakuba, całoroczny klub Festiwalu Kultury Żydowskiej. W tym roku oprócz stałego miejsca przy ul. Józefa 36 w Kwartale FKŻ Cheder stał kawiarnią na świeżym powietrzu, z pyszną kawą parzoną w findżanie, herbatą po marokańsku, lemoniadą i turecką baklawą.

Szczegółowy program wydarzeń w Kwartale FKŻ znajduje się u dołu strony

Sponsorzy Kwartału FKŻ

Budowa Kwartału FKŻ była współfinansowana ze środków Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej

fwpn
 
     

castorama_logo kbf unesco joint  

     
   
   
Partnerem Kwartału FKŻ było Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, oddział Stara Synagoga

muzeum_historyczne        

Projekt Kwartału FKŻ, koncepcja, nadzór realizacyjny

BudCud_logopoziome        

Program wydarzeń w Kwartale FKŻ

Program Kwartału FKŻ był na tyle zróżnicowany, aby przyciągnąć i zainteresować różne grupy odbiorców: od dzieci po dorosłych. Dużą część wydarzeń stanowiły te o tematyce literackiej, ale nie zabrakło też koncertów, warsztatów sitodruku, hip-hopu, prezentacji projektów społecznych, czy też w końcu przestrzeni na zajęcia sportowe lub spędzanie czasu z przyjaciółmi. 

Kwartał FKŻ – kalendarium wydarzeń

Program literacki w Kwartale FKŻ powstał we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym w ramach projektu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

kbf unesco      
Zapisz się do newslettera



    Wybierz język newslettera

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*Wypełnienie tego pola oznacza, że zapisałaś/zapisałeś się na listę odbiorców naszego newsletteru. W ten sposób zgadzasz się na to, byśmy przechowywali Twoje imię i nazwisko oraz adres email. Dzięki temu będziemy mogli informować Cię o tym, co robimy. Przechowujemy je w naszej bazie w bezpieczny sposób, a Ty w każdej chwili możesz zdecydować o zmianie lub usunięciu tych danych.* <!--br--> Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób opiekujemy się Twoimi danymi osobowymi, możesz też kliknąć w ten <a href='https://sway.office.com/sEZ23eFSuszPSWO7' target='_blank'>LINK</a>.

    loader