Na tyłach Starej Synagogi od wieków znajdował się pusty, zielony teren. Tam dzieciaki przed wojną grały w piłkę, zośkę, berka, tam spędzały wolny czas. Tamtędy przechodzili spieszący do synagogi religijni Żydzi, biegły z zakupami panie ze zasymilowanych domów żydowskich. Do czasu 25. FKŻ teren ten pokornie czekał na ożywienie.
Na czas trwania festiwalu stał się Kwartałem FKŻ – centrum świata, gdzie wszyscy mieszkańcy Kazimierza i uczestnicy festiwalu mogli kreatywnie spędzać czas. Muzeum Stara Synagoga to najlepsze sąsiedztwo, a mur bożnicy to doskonałe oparcie.
realizacja klipu: Haim Yafim Barbalat, music: Garden City Movement
Gelada (IL)
Gelada to niezwykły punkt na mapie Tel Awiwu. W odkrytej na nowo dzielnicy Noga, tuż obok portu w Jaffie, działa niewielkie studio, będące galerią designu, sklepem z autorskimi T-shirtami, pracownią graficzną i miejscem spotkań kreatywnych Izraelczyków. Młodzi artyści z Gelady, tworzą własne projekty T-shirtów, sitodrukowych plakatów, wymyślonych jako suweniry z różnych miejsc na świecie. Studio Gelada przenieśliśmy na Kazimierz, do Kwartału FKŻ wraz z ich projektem artystycznym Gola Tours (Diaspora Revisited), stworzonym specjalnie na 25. FKŻ.
Gola Tours to podróż po różnych kwartałach żydowskich, wyrażona za pomocą grafik, zrealizowanych na koszulkach, torbach i plecakach. Codziennie, oprócz galerii, działała festiwalowa pracownia sitodruku, w której razem z tel-awiwskim studiem sitodruku HaMelacha można było wykonać samodzielnie autorskie nadruki.
Czytelnia FKŻ
Czytelnia pod gołym niebem! W Kwartale FKŻ można było po prostu czytać fajne książki, siedząc wygodnie na trawie lub na leżaku, popijając kawę lub lemoniadę, mając do wyboru kilkaset książek i czasopism. Księgozbiór zbudowaliśmy w taki sposób, by uczyć i opowiadać o wielokulturowości, wspólnej historii polsko-żydowskiej, lokalności oraz wspólnotowości. Były tam książki naukowe, albumy, czasopisma, reportaże i starannie wyselekcjonowaną literaturę piękną. W specjalnie przygotowanej czytelni dzieci buszowały, odkrywając świat poprzez literaturę dziecięcą. Przez cały czas działania Kwartału odbywały się wydarzenia literackie – spotkania autorskie, warsztaty i prezentacje.
Cheder
Cheder Café to na co dzień kawiarnia na rogu ulic Józefa i Jakuba, całoroczny klub Festiwalu Kultury Żydowskiej. W tym roku oprócz stałego miejsca przy ul. Józefa 36 w Kwartale FKŻ Cheder stał kawiarnią na świeżym powietrzu, z pyszną kawą parzoną w findżanie, herbatą po marokańsku, lemoniadą i turecką baklawą.
Szczegółowy program wydarzeń w Kwartale FKŻ znajduje się u dołu strony
Program Kwartału FKŻ był na tyle zróżnicowany, aby przyciągnąć i zainteresować różne grupy odbiorców: od dzieci po dorosłych. Dużą część wydarzeń stanowiły te o tematyce literackiej, ale nie zabrakło też koncertów, warsztatów sitodruku, hip-hopu, prezentacji projektów społecznych, czy też w końcu przestrzeni na zajęcia sportowe lub spędzanie czasu z przyjaciółmi.