W czerwcu 2012 roku Kutiman przyjechał do Krakowa na 22. Festiwal Kultury Żydowskiej. Termin ten wybrał nie przypadkowo – to właśnie podczas tego wydarzenia zjeżdżają do Krakowa światowego formatu artyści i goście z całego świata, dzięki czemu Kraków staje się znowu wielokulturowym tyglem, jakim był przed laty. Jego żydowskie serce bije z dawną mocą. Unikatowość Krakowa jest widoczna tak, jak w żadnym innym czasie. Naturalnym więc jest, że właśnie w tym czasie Kutiman chciał sportretować Kraków.
Kutiman dał zaproszonym przez siebie artystom zupełną wolność: wyznaczył jedynie tonację i poprosił o zagranie lub zaśpiewanie czegokolwiek, co czuli w danym momencie. Po kilku miesiącach montażu powstał z tych pojedynczych nagrań utwór, który łączy je wszystkie w zupełnie nowy, nieoczekiwany utwór, którego integralną częścią jest obraz.
Rezultat jest naprawdę olśniewający, ale nie giną też silne emocje i uczucia samego Kutimana, dla którego wizyta w Krakowie była niesłychanie ważnym doświadczeniem osobistym – i to również można zobaczyć, usłyszeć i odczuć oglądając i słuchając Thru Krakow.
Jest to drugi film, jaki Kutiman stworzył w swojej autorskiej serii Thru the City, którą inaugurował entuzjastycznie przyjęty klip pokazujący Jerozolimę – Thru Jerusalem. Kolejne klipy prezentują Nowy Jork, Tokio i Tel Awiw.
Przełomem w jego karierze, dającym mu rozpoznawalność i uznanie na całym świecie był jego projekt Thru-You z 2009 roku, w którym zmiksował setki indywidualnych i nie powiązanych ze sobą klipów znalezionych na YouTube. Klip ten ma do dzisiaj ponad 11 milionów odtworzeń i zyskał entuzjastyczne recenzje na całym świecie, a Time Magazine zaliczył go do 50 najważniejszych osiągnięć 2009 roku.
W 2010 roku Kutiman został zaproszony do udziału w ekskluzywnym projekcie YouTube Play w nowojorskim Muzeum Guggenheima, w którym zmierzył się (z sukcesem!) z kompozycjami J. Brahmsa.
Radosnego święta Pesach!