Kameralne koncerty muzyki klasycznej były tradycją wielu przedwojennych krakowskich (i nie tylko) kawiarni. Niestety, tradycja ta została przerwana przez lata wojny i komunizmu, a muzyka klasyczna zamiast towarzyszyć nam i uprzyjemniać codzienne życie – została zamknięta w salach koncertowych, filharmoniach i innych obiektach.
Klasyka w południe to seria bezpłatnych niedzielnych koncertów, organizowanych w festiwalowej kawiarni Cheder. Chcemy nie tylko nawiązać do przedwojennej tradycji koncertów w kawiarniach, ale też zbudować nową przestrzeń integracji społeczności lokalnych, tak bardzo potrzebnej na Kazimierzu; zwiększyć dostęp do kultury, ale też dać młodym muzykom szansę zaprezentowania się szerszej publiczności jako soliści i kameraliści, a nie tylko jako członkowie orkiestr i dużych projektów muzycznych.
zdjęcia: Bartosz Dittmar, Szymon Makuch
Regularna seria koncertów rozpoczęła się w styczniu 2019 roku, ale już w ciągu roku 2018 odbywały się koncerty pilotażowe.
Podczas koncertów prezentujemy popularny repertuar muzyki klasycznej, ale też muzyka mniej znana, w tym współczesnych polskich kompozytorów, a także muzyka kompozytorów żydowskich, aby koncerty miały również walor popularyzatorski.
Dotychczas na chederowej scenie wystąpili m.in.: Łukasz Laxy (wiolonczela), Natalia Moszumańska (skrzypce barokowe), Anna Huszczo (klawesyn), kwartet smyczkowy Amelior (Gabriela Opacka, Karolina Chlipała, Wojciech Witek, Jacek Francuz ), Julia Kotarba i Pola Benke (wiolonczele), Kwartet saksofonowy: Aneta Baziak, Maria Gęgotek, Karolina Procner i Przemysław Cetnarowski, Viktor Yankovskyi (baryton), Airis Quartet (Aleksandra Czajor, Grażyna Zubik, Malwina Tkaczyk, Mateusz Mańka).
Klasyka w południe to obok szabatowych Drugich śniadań, Programu Literackiego, Pracowni Seniora i autorskiej serii publikacji O-KAZ. Nowa literatura o Kazimierzu – najbardziej popularny wśród pub liczności program realizowany w Chederze – oficjalnym klubie Festiwalu Kultury Żydowskiej.