Współcześni Polacy, Izraelczycy i Niemcy wciąż odczuwają ciężar historii, która rzuca się cieniem na budowanie wzajemnych relacji.
FKŻ, który od swojej pierwszej edycji zmienia ludzi dając im możliwość lepszego poznania się i zbudowania relacji ponad historycznymi podziałami, już po raz kolejny rusza za granicę, żeby dotrzeć ze swoją misję również poza Polskę. Po projektach realizowanych w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Francji – teraz czas na naszych najbliższych sąsiadów.
Nie będzie to jednakże tylko wyjazd do Berlina, ale duży trójstronny projekt, realizowany w Berlinie i Krakowie, wspólnie z partnerami z Niemiec i Izraela, we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko – Niemieckiej.
Projekt Jerozolima – Berlin – Kraków: wielokulturowość w przestrzeni miejskiej będzie realizowany przed oraz w trakcie 27. Festiwalu Kultury Żydowskiej, a jego celem jest umożliwienie wzajemnego poznania i doświadczenia współczesnej kultury tworzonej przez Polaków, Niemców i Izraelczyków – w kontekście Jerozolimy, która jest tematem tegorocznego FKŻ. Założeniem projektu są działania w przestrzeni miejskiej: to my wychodzimy do Was, do miejsc, które lubicie po to, by łatwiej było nam się spotkać.
Będziemy w berlińskim barze Yafo, krakowskim Chederze i na bulwarach Wiślanych. Będą z nami polscy, niemieccy i izraelscy DJe, projektanci, artyści video, muzycy i designerzy.
Na projekt składają się: Szabat w Berlinie, Szabat w Krakowie oraz seria wydarzeń podczas 27. FKŻ: specjalnie stworzona przestrzeń na Bulwarze Kurlandzkim, DJ party na Barce oraz koncert Oriego Albohera ze specjalnie przygotowanymi wizualizacjami Tobiasa Lasta. Zapraszamy!
Yafo jest wegetariańską restauracją, którą zwie się najszczęśliwszym miejscem w Berlinie. Prowadzona przez izraelsko – niemiecki kolektyw, Yafo serwuje to, co na Bliskim Wschodzie najlepsze.
W sobotę, 6 maja, załoga Chederu dowodzona przez Sabinę Francuz przygotuje i zaserwuje tam szabatowy brunch, który będzie inspirowany daniami z wegetariańskiej książki kulinarnej w jidysz, wydanej przez Fanię Lawando w Wilnie w 1938 roku.
Aby ten Szabat był jeszcze szczęśliwszy – Tomasz Jurecki (PL) i Felix Offermann (DE), zagrają dla was to, co Bliski Wschód ma najlepsze – wprost z płyt winylowych.
Od ponad roku już tłumnie gromadzicie się na chederowych Szabatach, które nie tylko są fantastycznym doświadczeniem kulinarnym i muzycznym, ale przede wszystkim dają Wam to, co najważniejsze – uniwersalne doświadczenie Szabatu: czasu wyciszenia się, bliskości z rodziną i przyjaciółmi.
10 czerwca festiwalowy Cheder będzie gościł ekipę berlińskiego Yafo. Tego dnia to oni przygotują dla Was bliskowschodnie specjały, którymi na co dzień raczą podniebienia berlińczyków.
Podobnie, jak w Berlinie – szabatowy poranek umilą Wam Tomasz Jurecki i Felix Offerman.
Seria wydarzeń realizowanych podczas 27. FKŻ to serce tego projektu. Na Bulwarze Kurlandzkim, tuż obok Barki powstanie festiwalowa przestrzeń do relaksu, edukacji i wspólnej zabawy.
To tam spędzicie swój czas słuchając muzyki przygotowanej przez telawiwski Teder i zaprzyjaźnionych z FKŻ polskich i niemieckich DJów.
Odpoczniecie na specjalnie zaprojektowanych przez BudCud meblach miejskich, weźmiecie udział w warsztatach z MiPolin, podczas których stworzycie mury na wzór obklejonych plakatami ścian jerozolimskiej dzielnicy Mea Szearim.
Tam też będziecie mogli napisać i zostawić swój kwitlech – karteczkę z prośbami – którą my zawieziemy do Jerozolimy i włożymy w szczeliny Kotelu, czyli Ściany Płaczu.
Do Waszej dyspozycji będzie też biblioteczka, a na Barce czekają na Was dania inspirowane kuchnią Bliskiego Wschodu, przygotowane przez Sabinę Francuz i załogę Barki.
Bulwar Kurlandzki stanie się faktyczną przestrzenią spotkań Polaków, Izraelczyków i Niemców. Poprzez wspólne spędzanie czasu i doświadczanie kultury będziecie mogli zobaczyć, jak można ponad podziałami znaleźć wspólny język i jak można budować wspólną przyszłość, wolną od balastu historii i wzajemnych uprzedzeń.
W nowych przestrzeniach Teatru Nowego na krakowskim Kazimierzu Ori Alboher, uwielbiany przez festiwalową i chederową publiczność Izraelczyk z Berlina, zaprezentuje materiał ze swojej najnowszej płyty. Specjalnie na ten koncert wizualizacje przygotuje niemiecki VJ – Tobias Last. Powstaną one na podstawie materiałów, jakie Tobias nakręci specjalnie na potrzeby projektu w Jerozolimie w maju 2017 roku.
Jeżeli podczas poprzednich koncertów Oriego w Chederze usłyszeliście Jerozolimę – ten koncert pomoże Wam ją zobaczyć. Albo Was do niej przeniesie.
Nazywana najlepszą imprezą klubową lata – wraca w tym roku, aby pokazać Wam, czym żyją współczesne klubowe Kraków, Berlin, Jerozolima.
Najlepsi DJe z trzech krajów, muzyka z Polski, Niemiec i Bliskiego Wschodu, wizualizacje przygotowane przez naszych przyjaciół z ElektroMoon Vision – to trzy spełnione przez nas warunki gwarantujące jedyne w swoim rodzaju doświadczenie wielokulturowości naszego świata.
Zmarł wieloletni Przewodniczący krakowskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej
Zobaczcie, jaki był 33. FKŻ w roku 2024