GOLDEN AGES: Brooklyn Chassidic Cantorial Revival Today

Współczesny Brooklyn jest świadkiem niezwykłego muzycznego odrodzenia – tętni życiem, ale odbywa się z dala od oczu i uszu szerszej muzycznej publiczności. Usłyszymy go wśród społeczności Williamsburga oraz Borough Park, gdzie głównymi artystami są młodzi kantorzy – Chasydzi. W ultra-ortodoksyjnych społecznościach, dawna stylistyka muzyki żydowskiej została wyparta przez dźwięki, jakie można obecnie usłyszeć w mainstreamowych stacjach radiowych, ale wciąż korzysta z tekstów jidysz lub modlitewnych tekstów hebrajskich, mocno zakorzenionych w liturgii. Mała, ale bardzo aktywna grupa kantorów, podchwyciła styl przedwojennej muzyki kantoralnej, tworząc z niej własną współczesną sztukę, włączając do swojego repertuaru utwory, które powstały niemal sto lat temu. Niektórzy z tych artystów dorastali w domach, gdzie mogli czerpać wiedzę od starszych kantorów; inni zaś poznawali ją bezpośrednio ze starych płyt. Dla kogoś, kto patrzy z zewnątrz, może się wydawać, że takie środowisko zniechęca do swobodnego wyrażania własnej tożsamości, jednak ci artyści zagłębiają się w przeszłość właśnie po to, aby znaleźć w mniej sposób na stworzenie własnego stylu.

Tak właśnie powstała płyta Golden Ages, wyprodukowana przez naukowca i muzyka, Jeremiaha Lockwooda i nagrana przez Gabe Rotha, w brooklyńskim domu muzyki soul, Daptone Studios. Stała się celebracją nowych dźwięków wykutych z ukrytego świata muzyki kantoralnej „złotych wieków.”

Na płycie usłyszymy dzieła Yanky Lemmera, Yoela Kohna czy Shimmy Millera, którzy tworzą nowe brzmienia, pełne witalności i wirtuozerii, ale jednocześnie zakorzenione mocno w świecie starych świętych utworów muzyki żydowskiej.

U progu XX wieku, żydowska publiczność zapoznała się z nowym stylem muzyki kantoralnej: z jednej strony  inspirowanym śpiewem synagogalnym, ale z drugiej – dopasowanym do wymogów stawianych przez współczesnych słuchaczy. Ta mocno emocjonalna i dramatyczna interpretacja muzyki kantoralnej stała się fenomenem w kręgu muzyki pop. Przyciągnęła wielu fanów, którzy kupowali płyty czy też uczestniczyli w koncertach, zanurzając się w dźwięki muzyki, słyszanej dawno temu w synagogach podczas modlitwy.

Na płycie Golden Ages kantorzy przywracają do życia praktyki uważnego słuchania, które niegdyś przenikało życie religijnych Żydów. W taki oto sposób zapraszają nas w podróż przez skarbnicę uświęconych dźwięków muzyki synagogalnej w nowoczesnych aranżacjach.

Lista utworów

1. Yanky Lemmer, Shomea Kol Bichiyos
2. Shimmi Miller, Yehi Rotzon
3. Yossi Pomerantz, V’al Y’dey Avodecha
4. Yoel Kohn, Kulam Ahuvim
5. Yanky Lemmer, Moron D’vishmayo
6. Yoel Kohn, L’olam Yehey Odom
7. Yoel Pollack, Shomer Yisroel
8. David Reich, Eso Eynay
9. Shimmi Miller, Habeyn Yakir Li
10. Yanky Lemmer, Tihet Rabi Yishmael

Płytę w wersji cyfrowej oraz jako winyl możecie zamówić na Bandcamp. Możecie również napisać do nas, jeżeli chcielibyście zakupić płytę, która w wersji kolekcjonerskiej 150 egzemplarzy jest dostępna w sprzedaży (cena za 1 egz.: 100 PLN + koszty wysyłki).

Poniżej jest nagranie koncertu Golden Ages, jaki odbył się 30 czerwca 2022 roku w synagodze Tempel w ramach 31. Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Zapisz się do newslettera



    Wybierz język newslettera

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*Wypełnienie tego pola oznacza, że zapisałaś/zapisałeś się na listę odbiorców naszego newsletteru. W ten sposób zgadzasz się na to, byśmy przechowywali Twoje imię i nazwisko oraz adres email. Dzięki temu będziemy mogli informować Cię o tym, co robimy. Przechowujemy je w naszej bazie w bezpieczny sposób, a Ty w każdej chwili możesz zdecydować o zmianie lub usunięciu tych danych.* <!--br--> Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób opiekujemy się Twoimi danymi osobowymi, możesz też kliknąć w ten <a href='https://sway.office.com/sEZ23eFSuszPSWO7' target='_blank'>LINK</a>.

    loader