FKŻ istnieje od 1988 roku. W tym czasie zrealizowaliśmy 30 edycji festiwalu i jedną edycję online, w formie Prologu do. jubileuszowej, 30. edycji.
Każdy FKŻ był inny, festiwal ewoluował i zmieniał się nieustannie, aby cały czas być aktualną i nowoczesną prezentacją współczesnej kultury żydowskiej. Ale na festiwal należy patrzeć nie jako na zbiór pojedynczych edycji, ale jako na nieustanny, wieloletni proces edukacyjny, którego kolejnymi etapami są kolejne festiwale.
Poniżej znajdziecie informacje o poszczególnych edycjach Festiwalu Kultury Żydowskiej.
32. Festiwal Kultury Żydowskiej | Powietrze
Ruah to po hebrajsku nie tylko powietrze, ale też oddech, tchnienie, powiew i duch Boży – Ruah Elochim.
31. Festiwal Kultury Żydowskiej | Woda
Woda w tradycji żydowskiej, ale też kryzys klimatyczny, polsko-żydowskie oczyszczenie – o tym mówiliśmy podczas kolejnej edycji FKŻ.
30. Festiwal Kultury Żydowskiej | Ogień
Jubileuszowa edycja FKŻ poświęcona kolejnemu żywiołowi – ogniowi – była najbardziej kobiecą edycją festiwalu w jego historii, skupioną na ogniu dającym życie, łączącym ludzi i dający im ciepło.
Prolog 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej
Najdłuższa edycja FKŻ, bo trwająca aż sześć miesięcy: od 26 czerwca do 18 grudnia 2020 roku. Głównym tematem jest ogień i światło, przygotowując na jubileuszową 30. edycję festiwalu w 2021 roku.
29. Festiwal Kultury Żydowskiej: Ziemia
Tematem 29. FKŻ była ziemia – jeden z żywiołów; miejsce budujące tożsamość, przechowujące pamięć i tworzące przyszłość.
28. Festiwal Kultury Żydowskiej: Syjon
Festiwal w 2018 roku odbył się w roku 70-lecia istnienia Państwa Izraela i 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. A także 30 lat od pierwszej edycji festiwalu.
22. Festiwal Kultury Żydowskiej
21. Festiwal Kultury Żydowskiej
20. Festiwal Kultury Żydowskiej
19. Festiwal Kultury Żydowskiej
Jeżeli jesteście zainteresowani raportami z wcześniejszych edycji – prosimy o kontakt z biurem FKŻ.
Od 2009 roku, czyli od 19. FKŻ wszystkie koncerty festiwalowe odbywające się w synagodze Tempel są transmitowane na żywo w internecie, jak również nagrywane.
Całe koncerty lub klipy są dostępne na kanale Festiwalu Kultury Żydowskiej na YouTube.